20 år med muligheter og endring

Da Siv Guddal Flo hadde sin første arbeidsdag i Stryn Vognfabrikk i februar 2006, talte bedriften åtte ansatte. Hun var eneste kvinne og alene i administrasjonen. I dag teller Stryvo 108 medarbeidere. Selskapet har skiftet navn, bygget nye fagmiljøer og tatt store teknologiske steg. Og Siv har fått være med på alt.

Det meste er digitalisert i 2026 og Siv har fått ny kontorplass.

Tilbake til 2006: Siv fikk kontor med utsikt til Gryta gjennom de gule vinduskarmene som preget bygningen. Hun fulgte opp kunder, leverandører, bank og betalinger. I tillegg tok hun seg av personaloppgaver, systemer og alt som hørte med.

Hun mimrer tilbake til de første årene i Stryvo:

– Eg sat åleine fram til 2012. Det var mykje ansvar, men eg likte at eg fekk vere tett på alt som skjedde.

Etter hvert som Stryvo vokste, økte også behovet for mer kapasitet. I dag er Siv kontorleder, og er nå en del av staben på syv medarbeidere. Overgangen har vært både naturlig og lærerik.

– Rollene har endra seg i takt med verksemda. Og det har vore veldig kjekt å få vere med på å byggje opp eit fagmiljø. Ein lærer mykje om både folk og prosessar når ein går frå éin til mange, forteller hun.

– Det har skjedd enorme endringar i kva vi leverer, korleis vi jobbar og kor mange vi er. Det har vore spennande å stå midt i utviklinga.

Siv Guddal Flo, Office Manager i Stryvo AS.

Det digitale skiftet

I 2008 kom navneskiftet til Stryvo AS. Siden da har selskapet utviklet nye kundesegmenter, automatisert produksjonen og tatt i bruk nye systemer.
 
– Det har skjedd enorme endringar i kva vi leverer, korleis vi jobbar og kor mange vi er. Det har vore spennande å stå midt i utviklinga.
 
Siv trekker særlig fram arbeidet med å bli meir digitale som et viktig ledd i utvikle seg.
 
– Då eg starta i Stryvo, hadde eg pulten full av papir. Etter kvart har vi blitt meir og meir digitale, og val av digitale løysingar har blitt nokre av dei viktigaste avgjerdene vi har teke, sier hun, og fortsetter: – ERP-system har vi bytt fleire gonger sidan eg starta. Det kan vere krevjande. Ein veit kva ein har, men ikkje kva ein får. Men nesten alltid har det vore til det betre.
 
Med 20 års fartstid i bedriften, vet Siv akkurat hvordan hun skal beskrive Stryvo:
 
– Innovativ! Stryvo er flinke til å utvikle nye og betre løysingar for kundane, slik at dei kan spare både tid og kostnader. Vi er løysingsorienterte, nytenkjande og vågar å tenkje annleis.

Siv kom raskt i gang med arbeidet etter at hun startet i 2006.
Mye av arbeidet var papirbasert på denne tiden.

Menneskene rundt

I dag sitter Siv fortsatt bak de gule vinduskarmene, men kontoret er nå i andre etasje. Kollegaene hennes finner stadig veien til kontoret hennes, enten det er for å spørre om lønn, en faktura eller for å slå av en liten prat. Og det er alle menneskene som har fått Siv til å trivdes så godt.
 
– I løpet av mine 20 år i Stryvo har eg hatt mange kollegaer. I starten jobba alle i eitt felles team, men etter kvart som organisasjonen har vakse har vi blitt delte inn i fleire team. Men sjølv om organisasjonen er større, er kulturen den same. Vi hjelper kvarandre, og vi jobbar godt på tvers. Det er noko av det eg set mest pris på her.
 
Siv har stått i kulissene gjennom de store skiftene i Stryvo, men hun har også sett hvor viktig det er å føre kunnskap videre. For henne handler utvikling ikke bare om systemer og maskiner, men om mennesker som vil noe sammen. Derfor betyr det ekstra mye når nye mennesker kommer til.
 
– Det er positivt med nye generasjonar. Dei kjem med nye idear, og det gjer noko godt med miljøet. Det gir meg tru på at vi held fram med å utvikle oss i riktig retning også i framtida, avslutter hun.

Fra arkivet: Siv har vært med på mange spennende endringer siden hun startet i Stryvo. Foto: Ove Sveen (Fjordingen).

Er du nysgjerrig på Stryvo som arbeidsplass?

Ta kontakt med oss i dag.